Už od olympijských her v Naganu jsme si zvykli, že na turnaji pod pěti kruhy se scházejí nejlepší hráči planety. Všechny nejvyšší soutěže byly přerušeny a trenéři do svých nominací tak mohli vybírat opravdu to nejlepší včetně hráčů působících v zámořské NHL. Na dosud poslední olympiádě v Soči startovali hráči z NHL, jejichž platy dohromady převýšily hodnotu 3,5 miliard dolarů. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pokrýval náklady spojené s cestováním, ubytováním a pojištěním, které se v Soči pohybovaly okolo 20 milionů dolarů, což je v objemu peněz, které se kolem Olympiády točí, téměř jehla v kupce sena.

V Pekingu bez hráčů z NHL?

Při jednáních o účasti hráčů z NHL na olympijských hrách pořádaných v roce 2022 v korejském Pekingu, šéf MOV Thomas Bach oznámil, že náklady na hráče již MOV hradit nebude. Naopak Gary Bettman vstupoval do jednání s myšlenkou, aby zámořská liga byla v postavení hlavního sponzora olympiády, což by ji zaručilo možnost využívat sportovní svátek na svých platformách. Z takto rozdílných postojů vznikla pochopitelně patová situace. Do toho vstoupila Mezinárodní hokejová federace, která ústy svého prezidenta Reného Fasela vzkázala, že náklady za hráče uhradí. To je však pro NHL pochopitelně málo a tak poslední závěr zní, že NHL se přerušovat nebude a hráči na olympijském turnaji nebudou.

Kdo dává a kdo bere?

Mohlo by zdát, že vedení NHL je zaslepené do sebe a nedopřeje světu zajímavou podívanou. Částečně to pravda, ale jak říká Bettman „Pokud nedokáží ocenit naši účast, proč bychom měli jet?“ Ano, z jakého důvodu by měla NHL svou soutěž přerušovat? Pro NHL je takové přerušení značně nevýhodné. Kluby díky výluce přicházení o peníze ze vstupného a navíc riskují zranění hráčů. A co za to nabízí MOV? Nic! Pojištění a ubytování hráčů není žádná protislužba pro NHL a majitele klubů. A další důležitá otázka je – kdo na účasti hráčů NHL vydělává? Přeci MOV a jejich partneři. Prodej televizních práv, fotografií, dresů, suvenýrů – za to vše inkasuje MOV nemalé peníze. Představa MOV tedy je taková, že NHL dodá zdarma hráče, ale pokud by o nich během turnaje chtěla psát na webu a používat fotky, musí za ně platit.

O tom, že zaslepenost MOV nahrává NHL do karet, asi ani netřeba mluvit. I proto byl vzkříšen Světový pohár, který NHL sama pořádá a na kterém vydělá. Sami si můžete posoudit, který turnaj bude divácky přitažlivější – turnaj s největšími hvězdy včetně NHL nebo olympiáda bez jediného hráče hrajícího za mořem (možná někteří jedinci se navzdory smlouvám v NHL zúčastní). A není třeba přemýšlet dlouho a NHL si je toho dobře vědoma drží všechny trumfy.

Naděje však ještě žije

Je to škoda pro hokej, ale bohužel nelze házet vinu na vedení NHL. Hokej je byznys a v byznysu dochází k dohodě, pokud jsou spokojené obě strany. Pro fanoušky tento zamítavý závěr ale neznamená úplný konec nadějím na účast hvězd v OH v Pekingu. Pořád se mluví o teoretické šanci dohody. Pokud ale MOV neuzná za vhodné se o zisky a o práva podělit s NHL, ta své stanovisko pravděpodobně nezmění.

Jsi 4353. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories: Volná tvorba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

Volná tvorba

Jo Nesbø vzbuzuje žízeň po temné detektivce

Jo Nesbø vydal novou knihu a rozšířil tak sérii knih s detektivem Harrym Holem, což je výkladní skříň jeho spisovatelské kariéry i celého žánru severských detektivek. Aktuální, jedenáctý díl, série nese název Žízeň, který tak Read more…

Volná tvorba

Bude se zvyšovat poplatek za odběr podzemní vody?

Cena vody pro koncového odběratele zahrnuje celou řadu položek – cena za odběr surové vody, náklady na úpravu, likvidaci, náklady na obnovitelnost struktury, zisk provozovatelů či majitelů a všudypřítomné DPH. Níže se budeme věnovat prvnímu Read more…