Les Bor vyjde v edici Původní česká detektivka

Když jsem dokončoval rukopis románu Les Bor, přemýšlel jsem také, co si s ním vlastně počít dále. Pokud to zjednoduším, v úvahu připadaly dvě varianty – samonáklad a oslovení zaběhlého nakladatele. Někde mezi se ještě pohybovala služba pointa.cz, ale ta mě zatím nenadchla tolik, jak jsem původně myslel.

Koncem roku vypsalo nakladatelství MOBA literární soutěž. Bylo to v době, kdy jsem neměl rukopis zcela hotový, přesto jsem ho do soutěže drze zaslal (s vysvětlením). Dlouho se nic nedělo a já mezitím rukopis dopsal (do stavu ke čtení s přehlížením chyb, nikoli k vydání) a následně oslovil vybrané nakladatelství. Nedělal jsem žádný plošný nálet, vybral jsem si jich jen pár, které mě v minulosti zaujaly a vydávají podobný žánr. Rozhodl jsem se, že pokud o můj text nebude zájem, vydám si ho sám jako e-knihu a k tomu několik stovek tištěných knih, které si budu prodávat sám (bez distribuce).

Vzhledem k tomu, že se věnuji grafice i nakladatelství, věděl jsem, že technicky není problém si vydat knihu sám. Jenže technická stránka není vše. V rámci nakladatelství se věnuji pouze vydávání e-knih a dostat do obchodů tištěnou knihu je něco jiného. Ale i to bych, myslím, zvládl – smlouva s distributory nebude o moc složitější, než s prodejci e-knih. Ten hlavní problém jsou finance. Na několika tisícový náklad jsem si nevěřil a náklad v několika stovkách kusů je docela drahá sranda. A pokud bych měl přihodit nějakou provizi pro sebe a pak distributorskou (cca krát dva), dostal bych se s prodejní cenou na několik stovek korun (o DPH a povinných výtiscích zdarma ani nemluvě), čili v konkurenci prakticky neprodejná kniha. 

Ve výše popsaných myšlenkových pochodech a událostech současně stále probíhala soutěž nakladatelství MOBA. Vyhodnocení přišlo až v půlce června (s ohledem na časovou náročnost pročtení došlé hromady rukopisů to je ještě dost rychlé) a jaké bylo překvapení, když se můj rukopis umístil na stupních vítězů. Na to následovaly mé všetečné dotazy k postupu vydání, smlouvě i titulce, až jsme podepsali smlouvu o vydání.

Pokud vše půjde podle plánu, Les Bor vyjde v prvním pololetí příštího roku v edici Původní česká detektivka. Přiznám se, že ze vzhledu obalů série úplně nadšený nejsem, ale prozatím je to jediné negativum, spolupráce se vyvíjí dobře. Dokonce je naděje, že na přebalu bude má vlastní fotografie, což bych byl upřímně rád (čím více bude kniha autorská, budu nadšenější). O přesném termínu, obalu i nákladu by mělo být rozhodnutu přibližně v listopadu, kdy se tvoří ediční plán na následující pololetí.

tento článek se týká mé autorské knihy Les Bor

Jsi 1073. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..