Světové jazyky

Nikdo přesně neví, kolik přesně existuje na světě jazyků. Katalog světových jazyků Ethnologue jich eviduje bezmála 7000. Velká část z nich má ale velmi málo hovořících a globalizace spolu s rozvojem technologií povedou k tomu, že tisíce těch nejmenších zaniknou.

Pokud přemýšlíte nad tím, že byste se kromě angličtiny učili také jiný zahraniční jazyk, pak vám dáme pár tipů. V tomto článku naleznete jazyky, jež se běžně ve světě používají. Jestliže vaše práce vyžaduje znalost cizích jazyků, je tento článek bezesporu pro vás. To platí i pro lidi, kteří mají zájem se zdokonalovat v cizích jazycích a vylepšit si tak pracovní příležitosti.

Jaký jazyk stojí za to, se ho naučit?

S největší pravděpodobností se nyní ptáte, jaký jazyk, nebudeme-li počítat angličtinu stojí za naučení. Nikoho asi nepřekvapí, že jazykem s největším počtem hovořících je čínština. Její znalost ale naše životy zde v Česku ovlivní jen velmi málo. Prvním logickým jazykem je tedy němčina. Ta se dá využít nejenom v samotném Německu, ale také i v sousedním Rakousku. Oba tyto státy patří mezi sousedy České republiky. Pracovní trh je zde daleko větší a tím i vyšší měsíční mzda. Jestliže se dokážete cizí jazyky učit rychle, patří němčina k obrovským výzvám, jež vás mohou kariérně posunout směrem kupředu.

Nejrozšířenější jazyky vám ovšem mohou pomoct jednak v práci a jednak při cestování. Láká vás Rusko? Ruský jazyk je rovněž zařazen do kategorie zajímavých a nejrozšířenějších jazyků, které lze ve svém životě využívat. Ruština se v minulosti učila na základních i středních školách. Následně byla nahrazená angličtinou. Neznamená to, že ruština nepatří mezi zajímavé jazyky. Rozhodně stojí za to, se nad tímto jazykem pozastavit.

K zajímavým jazykům patří také španělština, kterou používá přibližně půl miliardy obyvatel po celém světě, což je víc, než v případě angličtiny. Toto číslo však udává počet lidí, kteří jazyk používají jako svůj mateřský. Španělština se hodí zejména milovníkům cestování, protože jí hovoří kromě Španělska i většina jižní Ameriky. Vyrazte poznávat svět, a poznejte nové kultury. Španělština je navíc vyhledávaná i v České republice. Najít tak práci spojenou s tímto jazykem nebude složitým procesem.

Přejatá slova

Čím více jazyků budete znát, tím více podobností mezi nimi si všimnete. Jazyky mezi sebou různě přejímají slova, ohýbají si je jak se jim hodí a čeština není výjimkou. Pokud vás zajímá, jak nějaké slovo vzniklo, nebo z jakého jazyka bylo přejato, odpověď na tuto otázku může poskytnout slovník cizích slov. Možná se budete divit, kolik slov, která pokládáme za ryze česká, jsme ve skutečnosti přejali.

Jsi 2348. čtenář tohoto článku. Díky.

Chceš vědět jako první co chystám?

Přihlas se k odběru novinek. Není toho zas tolik - záplavy e-mailů se opravdu bát nemusíš :o)


Odběr novinek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..