Web na vlastní doméně přes Blogger

Znáte službu blogger od společnosti google? Jde o jednoduchý redakční systém zdarma pro vlastní blog. Systém umožňuje fungovat na vlastní doméně a můžete tak mít webové stránky zcela zdarma (platíte pouze doménu).

Jelikož jsem se tuto službu rozhodl využít pro web www.chillimanie.cz, řešil jsem napojení domény. Není to těžké, ale jelikož blogger nenabízí ucelený postup, rozhodl jsem se ho zde stručně popsat.

Založení stránky na blogger.com a registrace domény

Stránka je v češtině a založení stránky je intuitivní. Prostě navštivte www.blogger.com a stránky si vytvořte. To zajisté zvládnete.

Zakoupení domény také zvládnete. Vyberte si volnou doménu a libovolného registrátora si ji zakupte (já používám wedos.cz).

DNS záznamy pro www

V nastavení systému blogger je část “vlasní doména”. V novém okně se Vám otevře políčko pro zápis. Zde zadejte vaši doménu včetně “www.” (příklad www.chillimanie.cz).

Vyskočí Vám návod, jak nastavit DNS záznamy. V mém případě jde o tyto dva údaje:

  • typ: CNAME; název: www; cíl: ghs.google.com
  • typ: CNAME; název: teceaxebczwe, cíl: gv-qfat3fyl458pva.dv.googlehosted.com

První údaj budete mít stejný, druhý bude jiný. Tyto DNS zápisy je potřeba zadat u vašeho registrátora domény – přihlaste se a vyberte svou doménu, kterou chcete pro blog nastavit, a přejděte do úprav DNS záznamů. U wedos.cz to vypadá takto:

Pravděpodobně budete mít nějaké DNS záznamy přednastavené. S největší pravděpodobností je budete moct ponechat a pouze přidat nové. Zvolte tedy “přidat záznam“ a zadejte oba CNAME zápisy (pozor, aby opravdu šlo o CNAME).

Zde je opět ukázka pro první z nich (pro wedos):

Stejně přidejte i druhý CNAME záznam. U některých registrátorů stačí uložit a zapíší se. U wedos je ještě potřeba stisknout tlačítko “aplikovat změny”:

Tímto máte vyřešen zápis pro stránku s www – např. www.chillimanie.cz. Ač se to může zdát jako celé, nekončíme.

Přesměrování domény bez www

Nyní k tomu, v čem návod na blogger pokulhává. Pravděpodobně budete chtít jako já, aby stránka chillimanie.cz byla přesměrovávána na www.chillimanie.cz. K tomu jsou potřeba další DNS záznamy. Tentokráte záznamy typu A, kde se zadává IP adresa. 

IP adresy pro blogger najdete v nápovědě googlu (zde). Jedná se o tyto čtyři záznamy:

  • 216.239.32.21
  • 216.239.34.21
  • 216.239.36.21
  • 216.239.38.21

Pro všechny tyto záznamy postupujte stejně: nový záznam – typ A – pole název ponechte prázdné a cíl (IP adresa) budou výše uvedená čísla (pro každé číslo samostatný DNS záznam).

Ve vašich DNS záznamech tedy přibylo celkem 6 zápisů (2 x CNAME a 4 x A). Pro chillimanie.cz jsem tyto nové záznamy vyznačil šipkou:

Pokud je potřeba, nezapomeňte “aplikovat změny”.

Změny se projeví podle registrátora různě. Někdy ihned, někde může změna trvat několik hodin – v návaznosti na to je teprve možné konečné potvrzení na bloggeru.  

Aby opravdu systém přesměrovával doménu bez www na www, je potřeba mít v bloggeru tuto funkci zapnutou (nastavení – přesměrovat doménu).

Jsi 1012. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

  1. Ahoj, super návod, blog se mi podařilo úspěšně spustit na vlastní doméně. Děje se mi ale zajímavá věc, na pc v Chromu se stránky nezobrazí a hlásí to chybu: Tento web není dostupný Web osobni-loutky.cz neočekávaně ukončil připojení. V Edgi na PC to funguje, v Chromu na mobilu to funguje taky…. ani nevím, jak v tomhle případě dohledat nějaký troubleshooting. Nemáte nápad, jak to řešit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..