Web přes Google sites na vlastní doméně

Znáte službu Google sites? Jde o velmi jednoduchý tvořič webových stránek od společnosti Google. Pokud máte účet na Google.com, máte ho přístupný přes sites.google.com. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, doporučuji. Pokud se spokojíte s omezenými možnostmi, můžete si tak snadno vytvořit celý web. A co hlavně – úplně zdarma i bez hostingu.

Jelikož možná narazíte na problém, jak tento web napojit na vlastní doménu, ukážu vám jak na to.

Ověření domény

Že doména je opravdu vaše je potřeba ověřit. To se dělá v Centrále pro webmastery – nemusíte hledat, google sites vás přesměrují.

První krok je tedy na vaší google site zadat doménu:

Já pro tento případ vybral svou dočasnou horor.fun. Zápis tedy vypadá takto:

Jak je viděl na obrázku výše, Google vás vyzve k ověření domény. To se udělá vložením textového záznamu v DNS. Po kliknutí na odkaz vám systém vytvoří návod.

Podle návodu vytvořte DNS záznam – název “www”, typ: TXT a hodnota: vygenerovaný záznam Google.

Pozn. Zkoušel jsem vytvořit záznam s názvem „*“ i prázdný, ale Google to ověřit nedokázal.

Zadání domény, DNS záznamy

Po ověření se vráťte na Google sites a zadejte doménu znovu. Pokud proběhlo ověření v pořádku, pokračujte dle návodu.

Google Vás vyzve k přidání DNS záznamu k vaší doméně v tomto tvaru: název “www”, typ: “CNAME”, hodnota: ghs.googlehosted.com. (včetně tečky).

Pozn. Pokud vám registrátor neumožní tento záznam přidat, kvůli duplicitě “www”, je třeba předchozí textový záznam upravit na hodnotu “*” (pokud nelze upravit, tak původní záznam smazat a přidat nový).

Nyní váš web již bude fungovat na vaší doméně ve tvaru https://www.mojedomena.cz. je třeba ověřit, zda se https://mojedomena.cz přesměrovává na tvar s www – jde o funkci registrátora a ne vždy tato možnost je. Pokud se přesměrovává, následující odstavec můžete přeskočit.

Přesměrovat holou adresu na www

Google toto bohužel neumí dalšími záznamy CNAME si nepomůžeme (CNAME lze aplikovat pouze pro subdomény). Nezoufejme ale, obejdeme to pomocí další služby.

Služba wwwizer.com zdarma nabízí možnost přesměrování holých adres na adresy s www a to bez jakékoliv registrace. Stačí přidat tento DNS záznam:
hodnota: prázdná, případně “@”, typ: “A”, IP adresa. 174.129.25.170

Viditelnost webu

Pokud máte vše výše uvedené, máte hotovo a web již funguje na vaší doméně. Pozor ale na nastavení Google sites. Ve výchozím nastavení totiž mají, že se zobrazují pouze vám. Je tedy nutné přenastavit tak, aby publikovaný web byl zobrazovaný veřejně:

Ukázky webů na Google sites

Sám Google sites používám. Zde jsou vybrané ukázky:

Jsi 2747. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře

  1. Článek je skvěle napsaný, ale už 3 dny se trápím s tím, že v Nastavení pod Nástroje čtenáře nemám Vlastní domény, tedy se nijak nedostanu k tomu nastavení. Mám G Workspace Basic, MX záznamy na google už léta, doména ověřená, CNAME záznam v DNS mám, ale tento odkaz tam není, tak nemůžu zadat to www. nebo jinou doménu třetího řádu. Víte prosím radu?
    děkuji

    1. Author

      Přiznám se, že nevím. Používám placený i free účet u googlu a toto popisované nastavení vidím jen u toho free. Takže web vytvořím ve free verzi, nastavím doménu a pak nasdílím na druhý účet..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..