Zpátky na stromy aneb po připomínkách betačtenářů

Publikoval Kohout Pavel v

První kolo úprav jsem ani nestihl dopsat a už vím, že ani nedopíši. Vrhnu se totiž rovnou na druhé kolo.

Ještě v průběhu úprav jsem postupně dával dílko číst prvním betačtenářům, kteří mi poskytly zpětnou odezvu. A musím říci, že mě nešetřily. Například paní Ivana Nováková mi napsala třístránkový posudek, ze kterého bylo v souhrnu asi 98 % poznatků záporných, mnohdy až krutě. V součtu všech to skóre záporů nakonec není tak děsivé, ale výsledkem je jednoznačně fakt, že příběh má do knihy ještě dlouhou cestu. A zdaleka nepůjde jen doladění, ale o rozsáhlé úpravy, škrtání a přepisování.

Přiznám se, že některé připomínky až bolely a částečně mi sebraly i chuť s dalším psaní. Do toho se přidalo léto doprovázené větším časovým prostorem pro rodinu a psaní knihy tak dostalo na dlouhé měsíce pauzu. Až nyní jsem ho vyndal z pomyslného šuplíku a pustil se do čtení. Časový odstup dělá divy. Nyní vidím text poměrně jinak Navíc mám v hlavě uloženy reakce betačtenářů a v průběhu čtení přemýšlím nad potřebnými úpravami. I ďábelský posudek paní Novákové vnímám s odstupem jinak a jsem za něj rád, dalo by říci, že je i motivující (jsou věci se kterými nesouhlasí, ale s řadou zajisté ano). Jak napsala J. K. Rowlingová: “Nikdo, kdo se dokáže zabít kvůli špatným recenzím, by neměl s psaním románů vůbec začínat”. Díky tomuto posudku jsem paní Novákovou zapojil do projektu Betačtení.cz, aby si mohli nechat sebrat energii (nebo se nechat nakopnout energií novou – záleží na přístupu) i další pisálci.

Sečteno a podtrženo, původní vize, že by rukopis mohl být hotov do konce roku, vzaly za své. Práce mám před sebou dost, času málo. Brzy tedy hrr na druhé kolo úprav..

Více informací o připravované knize:

Jsi 5173. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..