Zpátky na stromy aneb po připomínkách betačtenářů

První kolo úprav jsem ani nestihl dopsat a už vím, že ani nedopíši. Vrhnu se totiž rovnou na druhé kolo.

Ještě v průběhu úprav jsem postupně dával dílko číst prvním betačtenářům, kteří mi poskytly zpětnou odezvu. A musím říci, že mě nešetřily. Například paní Ivana Nováková mi napsala třístránkový posudek, ze kterého bylo v souhrnu asi 98 % poznatků záporných, mnohdy až krutě. V součtu všech to skóre záporů nakonec není tak děsivé, ale výsledkem je jednoznačně fakt, že příběh má do knihy ještě dlouhou cestu. A zdaleka nepůjde jen doladění, ale o rozsáhlé úpravy, škrtání a přepisování.

Přiznám se, že některé připomínky až bolely a částečně mi sebraly i chuť s dalším psaní. Do toho se přidalo léto doprovázené větším časovým prostorem pro rodinu a psaní knihy tak dostalo na dlouhé měsíce pauzu. Až nyní jsem ho vyndal z pomyslného šuplíku a pustil se do čtení. Časový odstup dělá divy. Nyní vidím text poměrně jinak Navíc mám v hlavě uloženy reakce betačtenářů a v průběhu čtení přemýšlím nad potřebnými úpravami. I ďábelský posudek paní Novákové vnímám s odstupem jinak a jsem za něj rád, dalo by říci, že je i motivující (jsou věci se kterými nesouhlasí, ale s řadou zajisté ano). Jak napsala J. K. Rowlingová: “Nikdo, kdo se dokáže zabít kvůli špatným recenzím, by neměl s psaním románů vůbec začínat”. Díky tomuto posudku jsem paní Novákovou zapojil do projektu Betačtení.cz, aby si mohli nechat sebrat energii (nebo se nechat nakopnout energií novou – záleží na přístupu) i další pisálci.

Sečteno a podtrženo, původní vize, že by rukopis mohl být hotov do konce roku, vzaly za své. Práce mám před sebou dost, času málo. Brzy tedy hrr na druhé kolo úprav..

tento článek se týká mé autorské knihy Les Bor

Jsi 5378. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..