Cena vody pro koncového odběratele zahrnuje celou řadu položek – cena za odběr surové vody, náklady na úpravu, likvidaci, náklady na obnovitelnost struktury, zisk provozovatelů či majitelů a všudypřítomné DPH. Níže se budeme věnovat prvnímu z uvedených, což je určitý základ pro veškeré další počty nejzásadnější proměnná.

Nemálo obcí a měst, zejména s vlastními zdroji, řeší finanční náklady a počítá, která varianta zásobení bude pro obyvatele nejvýhodnější a zda se investiční náklady mohou vrátit. Jenže to bývá nadlidský úkol, jelikož dlouhodobá koncepce chybí a počítat náklady na vodu jen několik málo roků dopředu je jako věštit z křišťálové koule.

Poplatek za odběr podzemní vody vybírá Státní fond Životního prostředí (SFŽP) a je určen zákonem č. 254/2001 Sb. – Zákon o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon). V současné době je pro pitné účely poplatek za odběr podzemní vody 2 Kč/m³. Poplatek za odběr povrchové vody pak vybírají jednotlivá povodí.

Ministerstvo životního prostředí mělo v roce 2016 v plánu zdražit odběry podzemních i povrchových vod v rámci novely Zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon). Pro podzemní vodu využívanou pro zásobování pitnou vodou návrh předpokládal postupné zvyšování ceny z aktuálních 2 Kč/m3 na 5 Kč/m3 v roce 2017 a další postupným zdražováním až na 8 Kč/m3 v roce 2022. Tato novela byla nakonec po vlně odporu předkladatelem stažena z jednání vlády. V říjnu 2016 pak vláda schválila upravenou novelu vodního zákona, která reaguje na proces implementace evropského práva a zpřesňuje současný stav zákona bez úprav cen za odběry.

S takovouto nejasnou koncepcí, kdy není jasná výše poplatku ani na několik málo let dopředu, lze z pohledu měst a obcí opravdu jen těžko plánovat budoucí investice.  Asi se do budoucnosti dá tušit opětovný tlak na zvyšování ceny, ale na jakých úrovních by mohl být a za jak dlouho, není nikomu jasné.

Jsi 4149. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories: Volná tvorba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

Volná tvorba

Jo Nesbø vzbuzuje žízeň po temné detektivce

Jo Nesbø vydal novou knihu a rozšířil tak sérii knih s detektivem Harrym Holem, což je výkladní skříň jeho spisovatelské kariéry i celého žánru severských detektivek. Aktuální, jedenáctý díl, série nese název Žízeň, který tak Read more…

Volná tvorba

NHL vs. Olympijský výbor: Budou hráči NHL na OH?

Už od olympijských her v Naganu jsme si zvykli, že na turnaji pod pěti kruhy se scházejí nejlepší hráči planety. Všechny nejvyšší soutěže byly přerušeny a trenéři do svých nominací tak mohli vybírat opravdu to Read more…