Už jsem přiznal, že jedním ze zlomů toho, že jsem začal psát vlastní knižní příběh, byly memoáry Stephena Kinga, které popisoval v knize O psaní. Pokud knihu neznáte, dovolím si ji zde trochu představit a autorovi poděkovat za obsažené rady.

Kniha O psaní se skládá ze dvou částí. v první autor popisuje svůj život a momenty, které ho přivedly na cestu spisovatele. přiznám se, že většinu této části jsem pouze prolistoval, jen výjimečně se do některého odstavce začetl.

To, čím je kniha tak nosná, následuje v části druhé – nahlédnutí pod pokličku tvorby mistra horroru. Spisovatelskou připravenost přirovnává King ke skříňce s nářadím. nejprve projde všechny nástroje, bez kterých se nedá psát a vše zabalí do trefných pouček jako “Trpný rod je pro sraby” či “Cesta do pekel je dlážděna příslovci”. Následně přihodí několik tipů, jak sám píše.

Já se zde pokusím vybrat některý citace, které mě zaujaly a pomohly v tvorbě – ať už prakticky či motivačně.

Kdo nečte, jako by nebyl

„Já sám čtu pomalu, přesto každý rok přelouskám 70 nebo 80 knížek“ píše King. Já čtu tedy mnohem pomaleji, jelikož se pohybuji cca na 10 – 20 % oproti Kingovi. přesto se čtením (díky e-knihám) věnuje v téměř každé volné chvilce – v autobuse v čekárně, někdy i na záchodě.

Svou práci musíte milovat

„V rozhovorech jsem vždy říkal, že pracuji každý den kromě Vánoc, svých narozenin a čtvrtého července. Lhal jsem. Pravda je taková, že píšu každý den,“ přiznává King. Úžasné, co? Mě psaní také pohltilo, ale každý den to prostě nezvládám.

když se s Kingem srovnám i v psaní, tak jsem opět na hranici 20 %. King údajně píše 10 stránek, já jsme v současnosti v průměru na dvou stránkách za den.

Příběh se vymýšlí sám

„Příběhy jsou relikty, části neobjeveného světa, který tu byl před námi. Úkolem spisovatele je vzít do ruky nářadí, které nosí ve své skříňce, a s jeho pomocí dostat ze země tak velký celistvý kus daného příběhu, jak jen dokáže.”

To bylo pro mě asi nejdůležitější nakopnutí začít psát. Není třeba mít promyšlenou zápletku než se začne psát. Stačí jen začít a příběh se začne odehrávat a „úkolem spisovatele je dát mu prostor k růstu a zapisovat ho”.

Popisujte, ale nevysvětlujte

„Chudičký popis čtenáře zarazí, bude si připadat jako krátkozraký bez brýlí. Přehnaně podrobný popis ho pohřbí v detailech a obrazech.“

„Dobrý popis začíná ve fantazii spisovatele, ale končí ve fantazii čtenáře.“

Vyhněte se ohraným metaforám

Běžel s větrem jako o závod. Byla krásná jako obrázek. Bojoval jako lev. Tak tohle nemusím ani jako čtenář, takže nemám problém se ohraným klišé vyhýbat.

Nejde o kulisy jde o příběh

Nechte texty odležet

„Po sepsání prvního konceptu své dílo odložit a věnovat se něčemu jinému.“

Tak postupuji i u krátkých textů. není to sice jako u Kingem doporučených šest týdnů, ale odstup dělám vždy.

Zkracujte

“Druhá verze textu musí být alespoň o 10 % kratší než ta první.”

 

Věsměs bych tu mohl zkopírovat celou knihu. Je tam opravdu hodně věcí, které mi pomohly a nasměrovaly – od začátku, po vůli dokončit.

„Nejvíc se naučíte tím, že budete hodně číst a hodně psát.“

Více informací o připravované knize:

Jsi 3807. čtenář tohoto článku. Díky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories: Za dveřmi mé dílny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

Za dveřmi mé dílny

Návrh titulky pro Les Bor

V době, kdy jsem dopsal třetí verzi příběhu, jsem si také vytvořil návrh přebalu. Zda bude tento obrázek použit nebo ne, netuším. Netuším dosud ani, zda zkoušet vydání přes nakladatele, nebo si knihu vydat sám. Read more…

Za dveřmi mé dílny

Duchové lesa Bor

To, že se můj příběh knihy točí okolo lesa Bor, není náhoda. Jednak ho mám „za rohem“ a jednak jde opravdu o zajímavé místo. V lese Bor několikrát vyšetřoval i Paranormal tým a natočil o vybraných místech Read more…

Za dveřmi mé dílny

Zpátky na stromy aneb po připomínkách betačtenářů

První kolo úprav jsem ani nestihl dopsat a už vím, že ani nedopíši. Vrhnu se totiž rovnou na druhé kolo. Ještě v průběhu úprav jsem postupně dával dílko číst prvním betačtenářům, kteří mi poskytly zpětnou Read more…